top of page
  • bujnakbystrikmarek

Deväť jednoduchých tipov pre ekologickejšiu domácnosť

Vychudnuté ľadové medvede, vtáky, ktoré kŕmia mláďatá vatovými tyčinkami alebo morské korytnačky zápasiace s mikroténovým vrecúškom úprimne poľutuje pri sledovaní správ väčšina z nás.


Vychudnuté ľadové medvede, vtáky, ktoré kŕmia mláďatá vatovými tyčinkami alebo morské korytnačky zápasiace s mikroténovým vrecúškom úprimne poľutuje pri sledovaní správ väčšina z nás.

Zhrozíme sa, ako trpia ľudia, zvieratá aj rastliny v dôsledku čoraz suchšieho a teplejšieho počasia už aj v našich zemepisných šírkach.

Taký je dnešný svet a my mu pomôcť nevieme, povzdychneme si. Ráta sa však každý pokus o zmenu v myslení a snahu žiť ohľaduplnejšie k prírode a svojmu okoliu. Začať môže byť oveľa jednoduchšie, ako si predstavujeme."Existuje nespočetné množstvo tipov a trikov, ako znížiť našu spotrebu a žiť ekologickejšie," hovorí Patrícia Brandysová, hovorkyňa Greenpeace Slovensko. "Je veľmi užitočné, ak sa vieme dopredu zamyslieť nad každou činnosťou v priebehu dňa a uprednostniť k nej udržateľnejší variant."

Veľmi dobrou pomôckou pri všetkom, čo robíme – od nákupov do domácnosti cez voľný čas až po prácu či zábavu, je skratka 3R, teda Reduce-Reuse-Recycle. V preklade to znamená redukovať- opätovne použiť - recyklovať.


Pomáha aj zmena postoja

Pravda je, že klimatickú krízu a stratu biodiverzity určite nezahladíme len tým, že budeme žiť ekologickejšie a udržateľnejšie na individuálnej úrovni, zdôrazňuje Brandysová.

"Ocitli sme sa v bode, keď tieto problémy nevyriešime len krokmi jednotlivcov, ale systémovými zmenami v každom jednom sektore." Najdôležitejšie rozhodnutia tak stoja na pleciach korporácií a politických lídrov.

Snaha jednotlivcov a domácností o udržateľný spôsob života je však v súčasnom svete, ktorý sa zameriava predovšetkým na spotrebu, podstatnou súčasťou celého riešenia. "Kroky, ktoré sa ako jednotlivec alebo domácnosť rozhodneme podniknúť, menia predovšetkým náš vlastný postoj k životnému prostrediu a vedú nás k uvedomelejšiemu životnému štýlu," dodáva.

Záujem verejnosti o ekologické témy a udržateľnosť stúpa v posledných rokoch aj na Slovensku. Petíciu z roku 2020 s názvom Klíma ťa potrebuje podpísalo 127-tisíc ľudí. No téma klimatickej krízy a straty biodiverzity ešte v spoločnosti nerezonuje podľa Greenpeace v takej miere, ako si zaslúži.

"Stále sa tieto témy považujú skôr za okrajové, a nie za celospoločenské výzvy, ktorých riešenie alebo nedostatok riešení, ovplyvní každý sektor a život každého a každej z nás," hovorí Brandysová.


Chceme žiť ekologickejšie. Kde začať?

Greenpeace Slovensko vybrala pre vás jednoduché tipy, ktoré väčšina domácností môže začať realizovať hoci aj okamžite. Sú to malé kroky, ktoré možno neprispejú k radikálnej zmene na zelenú domácnosť zo dňa na deň, no sú prospešné.

"Už len to, že začnete, môže znamenať obrovský rozdiel nielen pre vás, ale ďalšie generácie, ktoré budú vedieť žiť ohľaduplnejšie voči životnému prostrediu," vysvetľuje Patrícia Brandysová z Greenpeace Slovensko.


1. Šetrite energiu

Osvetlenie predstavuje 44 percent spotreby elektriny v kancelárskych budovách. Vypínajte svetlo, keď odchádzate z miestnosti. Platí to aj pre elektroniku, skúste vypnúť alebo odpojiť elektrické zariadenia, ak ich nepoužívate (napríklad rýchlovarná kanvica, počítač, lampa, tlačiareň, nabíjačka a pod.) Ušetriť viac energie môžete aj výmenou bežných žiaroviek za LED žiarovky, ktoré sú šetrnejšie k životnému prostrediu aj vašej peňaženke.


2. Využívajte ekologické formy dopravy alebo prácu z domu

Ak môžete cestu do práce či na výlet absolvovať pešo, na bicykli, vlakom alebo hromadnou dopravou, urobte tak. Pravidelná jazda autom zväčšuje uhlíkovú stopu a prispieva k znečisteniu ovzdušia a množstvu emisií. Práca z domu bola kedysi privilégium, no dnes je to už samozrejmosť. Využívajte ju.


3. Znížte spotrebu mäsa a mliečnych výrobkov v domácnosti

Nemusíte sa stať vegetariánom či vegánom zo dňa na deň. Skúste len objaviť čaro a chuť rastlinnej stravy a častejšie ju zakomponovať do jedálneho lístka a chladničky. Môžete si vytvoriť bezmäsové dni či vyskúšať recepty z rastlinných alternatív a ozvláštniť tak napríklad aj nedeľný obed.


4. Nakupujte len to, čo naozaj potrebujete

Počas nákupov v potravinách je vhodné mať so sebou zoznam vecí, ktoré potrebujeme. Vyhneme sa tak impulzívnemu nákupu, keď vezmeme viac, ako dokážeme spotrebovať a tvorbe ďalšieho odpadu. Platí to aj pri nákupe tovaru ako napríklad oblečenie alebo elektronika. Radšej sa viackrát spýtajme, či danú vec naozaj potrebujeme a či nejde iba o náš emocionálny popud k nákupu pre zľavu alebo akciu.


5. Vyhýbajte sa jednorazovým plastovým obalom

Či už ide o kozmetiku, drogériu, alebo čistiace prostriedky, existuje veľa udržateľných možností – zložením aj obalom, z ktorých si môžeme vybrať. Sú tu napríklad znovupoužiteľné nádoby, do ktorých si vieme v bezobalových obchodoch alebo pančovacích drogériách doplniť daný prostriedok, prípadne vratné sklenené fľaše od kozmetiky alebo tuhé šampóny a mydlá.


6. Separujte odpad

V našich domácnostiach by sme mali uprednostniť znižovanie spotreby plastov a správne triedenie materiálov. Môžete mať vyhradený priestor v kuchyni na separovanie plastov, skla, papiera a bioodpadu. Nielenže si tak ľahšie osvojíte zvyk triediť veci, ale uvidíte aj veľkosť spotreby vo svojej domácnosti.


7. Šetrite vodu

Vypínajte vodu počas umývania zubov, umývania riadu, prípadne môžete skúsiť kratšiu sprchu.


8. Vdýchnite veciam druhý život

Ak máte doma nepoužité oblečenie, nábytok alebo pokazený spotrebič, dajte mu ešte šancu. Staršie oblečenie sa dá využiť napríklad aj na upratovanie, prípadne prerobiť na iný kúsok oblečenia. Nábytok a spotrebič sa tiež možno ešte dá zachrániť a opraviť, prípadne darovať.


9. Buďte aktívni a odvážni

Veľa sa hovorí o tom, čo môžeme urobiť ako jednotlivci a či je to efektívny prístup k riešeniu tak obrovského problému, ako je klimatická zmena. Odvaha jednotlivca môže mať kaskádový efekt a inšpirovať ďalších alebo to môže byť začiatok, ako sa hlbšie zapojiť do komunitných a kolektívnych aktivít.

To znamená - áno, používajme bicykle, ale pridajme sa aj k ľuďom, ktorí žiadajú našich starostov o bezpečné cyklotrasy. Saďme stromy, ale požadujme silnú ochranu našich lesov od vlády.

Každý z nás môže urobiť individuálne zmeny vo svojom živote, ale dôležité je nezostať len pri individuálnej zmene. V súčasnosti už je veľa možností, ako sa zapojiť do kolektívnych aktivít, ktoré žiadajú viac, napríklad pridať sa ku klimatickému štrajku, vytvoriť miestnu skupinu proti výstavbe megafarmy alebo za viac zón bez áut.zdroj: sme.sk4 zobrazení

Commenti


bottom of page